استومی و کلستومی

تبادل تجربیات در زمینه استومی و روشهای نوین مدیریت این پدیده

کلستومی چیست؟

کلستومی چیست؟ کلستومی سوراخی است که در کولون با استفاده از جراحی ایجاد می شود. بعد از اینکه این سوراخ ایجاد شد کولون به سطح شکم آورده می شود تا امکان خروج مدفوع از بدن شما فراهم گردد به این سوراخ در سطح  شکم استوما می گویند. مدفوع از کولون  و از طریق این سوراخ  به  داخل یک کیسه قابل تعویض و قابل شستشو شکم می آید. این کیسه به پوست  به دلیل چسبی که دارد متصل می شود. به کلستومی در شرایط خاصی مانند سرطان،  دیورتیکول، بیماری کرون، تروما یا آسیب نیاز است. کلستومی موقت ممکن است به کولون  اجازه استراحت برای مدتی دهد تا ترمیم یابد.  کلستومی موقت ممکن است برای هفته ها یا ماه ها یا سال ها تعبیه شود. کلستومی موقت  در نهایت بسته خواهد شد و  حرکت روده ها به حالت طبیعی خود برمی گردند. کلستومی دائمی معمولا موقعی نیاز است که بخشی از کولون می بایستی برداشته شود یا دوباره استفاده نشود. کولون در کجا قرار دارد؟  کولون بخشی از سیستم گوارش است. سیستم گوارش شامل بخش هایی از بدن است که می تواند  غذا را  هضم کند.  غذا از معده شما به روده کوچک می رود  جایی که  غذا  و مواد مغذی جذب می شوند  غذا  سپس به کولون می رود - جایی از روده بزرگ.  کولون  آب را از غذای خورده  شده  جذب می کند و آن را به شکل غذای هضم شده  مدفوع تبدیل می کند.

 انواع کلستومی 

کلستومی  صعودی. این نوع کلستومی یک استوما (سوراخ)  در سمت راست  شکم دارد. موادی (مدفوع) که  از این استوما  خارج می شوند تقریبا به شکل مایع است.

  کلستومی عرضی. این کلستومی یک استوما دارد که بالای شکم سمت راست یا میانی قرار دارد. موادی که از این استوما  خارج می شوند ممکن است شل یا نرم باشد.

کلستومی نزولی یا کلستومی سیگموئید. این کلستومی یک استوما (سوراخ) در سمت چپ شکم  دارد. مواد خروجی از این استوما خارج می شوند قوام دارند (سفت است).

 از چه چیزهایی می توان برای کلستومی  استفاده نمود؟

 کلستومی صعودی. این نوع کلستومی یک استوما (سوراخ)  در سمت راست  شکم دارد. موادی (مدفوع) که  از این استوما  خارج می شوند تقریبا به شکل مایع است.

 کلستومی عرضی. این کلستومی یک استوما دارد که بالای شکم سمت راست یا میانی قرار دارد. موادی که از این استوما  خارج می شوند ممکن است شل یا نرم باشد.

کلستومی نزولی یا کلستومی سیگموئید. این کلستومی یک استوما (سوراخ) در سمت چپ شکم  دارد. مواد خروجی از این استوما خارج می شوند قوام دارند (سفت است).

 از چه چیزهایی می توان برای کلستومی استفاده نمود؟

 انواع و سایزهای محتلفی از کیسه های کلستومی وجود دارد.  کیسه ها سبک وزن و ضد بو هستند. کیسه ها پوشش مخصوصی دارند که از چسبیدن کیسه به بدن جلوگیری می کند. برخی از کیسه ها فیلترهای زغالی دارند که بتدریج گاز را آزاد می کنند و به کاهش بوی گاز خارج شده از روده  کمک می کند. در زیر اطلاعات کلی در باره انواع کیسه های کلستومی آمده است:

colostomy pouches

 چگونه می توانم  کیسه ام را تعویض نمایم

کیسه ته  باز. این نوع کیسه به شما امکان آن را می دهد ته کیسه را برای تخلیه محتویات آن باز کنید. معمولا این کیسه با یک کلامپ بسته می شود. کیسه ته باز معمولا توسط کسانی که کلستومی صعودی یا عرضی دارند استفاده می شود. محتویات از این نوع کلستومی ها شل یا غیر قابل پیش بینی  هستند، به فواصل منظم  خارج نمی شوند.

کیسه های ته بسته.  این نوع کیسه وقتی پر شود،  به دور انداخته می شود. کیسه ته بسته معمولا برای کلستومی نزولی یا سیگموئید استفاده می گردد. مواد  خروجی از این نوع کلستومی ها سفت هستند و نیازی به درناژ ندارند.

کیسه یک تکه

کیسه دو تکه

کیسه های ....

چگونه می توانم  کیسه ام را  خالی نمایم؟

شستشوی کلستومی چیست؟

 چگونه می توانم کلستومی ام را شستشو دهم؟


+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام تیر ۱۳۸۸ساعت 8:44  توسط   |